هوش هیجانی، توانایی مدیریت اضطراب و کنترل تنش‌ها، امیدواری و خوش‌بینی در مواجهه با موانع، در راه رسیدن به هدف است. هوش هیجانی، همدلی است، درک این که اطرافیان شما چه احساسی دارند.

چگونه هوش هیجانیمان را افزایش دهیم؟

1-به زبان آوردن احساسات به جای ناديده گرفتن آن. كساني كه نسبت به عواطف و احساسات خود از اطمينان بيشتری برخوردارند، كشتی زندگی را با مهارت بهتری هدايت می‌كنند و شناخت واقعی‌تر و عميق‌تری نسبت به شغلی كه می‌خواهند انتخاب كنند، دارند.

2- بر احساسات خود كنترل داشته و آن را اداره كنيد. زيرا كساني كه از اداره و كنترل احساسات خود عاجزند، دائم در اضطراب و افسردگی دست و پا می‌زنند، در حالی‌كه افرادی كه از اين لحاظ قوی هستند خيلی سريع خود را از چنگال غم و اندوه بيرون می‌كشند.

3- به مردم لبخند بزنيد. يك رمز بسيار ساده در هوش اجتماعی وجود دارد و آن لبخند زدن است. لبخند انسان، منعكس‌كننده گرما، اعتماد، رفتار مثبت و خوشحالی است و ضمنا باعث مي‌شود كه ديگران هم جذب شما ‌شوند. يك ضرب‌المثل چينی مي‌گويد: "كسی كه چهره خندان ندارد، نبايد كسب و كار راه بيندازد" از طرفی ديگر لبخند، باعث توليد آندروفين مي‌شود كه خود يك ماده انرژی‌زا و ضد درد است.

4- قانون زبان غيركلامی را بشناسيد. تحقيقات نشان داده كه 55 درصد از ارتباطات با ديگران از طريق بدن‌مان صورت می‌گيرد. بدن شما بدون ادا‌ی حتی يك كلمه با مردم و محيط پيرامون ارتباط برقرار می‌كند. بدن شما ابزار فوق‌العاده‌ای است كه دايما در حال اجرای موسيقی ارتباط است.

در تحقيقات مشخص شده كه حركات بدنی می‌توانند اطلاعات زيادی را منتقل كنند، مردمی كه به قصه گوش می‌كنند، اگر همراه با گوش كردن به قصه، حركات بدنی قصه‌گو را هم ببينند، دقت دريافته‌هايشان ده برابر كسانی است كه فقط صدای قصه‌گو را گوش می‌دهند.

5- هنر گوش كردن را ياد بگيريد. افرادی كه هوش اجتماعی دارند، زياد حرف نمی‌زنند، بلكه زياد گوش می‌كنند. بايد همواره به ياد داشته باشيم كه ما يك دهان داريم و دو گوش. در واقع گوش كردن به حرف‌های طرف مقابل يكی از بهترين و موثرترين راه‌هايی است كه نشان می‌دهد او برای ما جالب است. وقتی چنين رفتاری را بروز دهيم، آن شخص هم نسبت به ما واكنش نشان می‌دهد.

6- به خاطر داشته باشيد كه مغز شما همواره اولين ارتباط را مورد توجه ويژه قرار می‌دهد. در واقع مغز به طور طبيعی چيزهايی را كه اولين بار مي‌بيند ياد می‌گيرد و به مراتب بهتر به خاطر می‌آورد تا چيزهایی را كه بعد از اولين بار می‌بيند. افرادی كه هوش اجتماعی خوبی دارند، هميشه در اولين برخورد و آشنایی در ميهمانی‌ها و محافل، تاثيری گرم و مثبت روی ديگران می‌گذارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید