برای هر مبحث، سه مرحله‌ی یادگیری، تسلط و مرور باید طی شود!

حافظه‌ی انسان دو قسمت بلند مدت و کوتاه مدت دارد. هر مطلبی که به نیت کنکور خوانده می‌شود، می‌بایست در حافظه‌ی بلند مدت قرار بگیرد، در غیر این صورت بی‌فایده است. هر مبحث یا فصل، حاوی نکات و ریزه‌کاری‌های بسیاری است. تعداد زیادی تست‌های متنوع از آن در کتب مختلف کمک‌آموزشی وجود دارد. با این همه جزئیات و نکات، طراحان کنکور از هرفصل نهایتاً 3 سوال در نظر می‌گیرند. تصور کنید که خودتان یکی از همین طراحان گرانقدرهستید! اگر قرار باشد فقط با 3 سؤال، تسلط دانش‌آموزان را در کل یک فصل بسنجید، چه سؤالی انتخاب می‌کنید؟ اگر سؤال راحت انتخاب کنید، قطعاً فرق دانش‌آموز خوب و خیلی خوب مشخص نمی‌شود. پس چاره‌ای ندارید جز اینکه سؤالات جامع و نکته‌دار طرح کنید. دقیقاً همین اتفاق هر ساله در کنکور رخ می‌دهد. طراحان برای سنجش هرچه دقیق‌تر داوطلبان در چنین رقابت تنگاتنگی، مجبور به طرح سؤال سنگین هستند. پس دقت کنید!شما یا نباید یک فصل را بخوانید، یا باید تمام و کمال بخوانید. پس همین حالا اولویت ذهنی‌تان را تغییر دهید. صرفاً تمام کردن مباحث نیست که اهمیت دارد و یادگیری عمیق مهم‌تر است.
برای این رسیدن به چنین تسلطی، باید روی هر مبحث تمرکز کنید و وقت‌ بگذارید. تند تند خواندن مطالب، بدون ایجاد تسلط کافی، از هول حلیم در دیگ افتادن است! به هر مبحث (به طور مثال استوکیومتری شیمی) باید حداقل در 3 نوبت رسیدگی شود.
1 – یادگیری و مطالعه‌ی اولیه: در این مرحله جزوات و کتب کمک درسی را مطالعه کنید و سعی کنید کل تعاریف و روابط مهم را بیاموزید. مثال‌ها را حتماً خودتان حل کنید. موارد گنگ را علامت بزنید که در اولین فرصت از معلمتان بپرسید.
2 – تسلط: حال نوبت به حل تست و تسلط می‌رسد. انواع تست‌ها را باید ببینید و راه‌حل‌های آن‌ها را بررسی و تحلیل کنید. اگر در ابتدا نمی‌توانید تعداد زیادی از تست‌ها را حل کنید، ناامید نشوید. به زودی شرایط تغییر خواهد کرد.
3 – مرور: این مرحله از همه مهم‌تر است و اتفاقاً کمتر از همه به آن توجه می‌شود. بدون این مرحله، تمام زمانی که گذاشته‌اید تا در یک مبحث مسلط شوید بی‌نتیجه خواهد بود. لذا باید سعی کنید در مباحثی که زودتر خوانده‌اید، با مرور تسلط‌تان را حفظ کنید.
تمام این موارد در اپلیکیشن برنامه‌ریزی با هوش مصنوعی مدریک لحاظ شده است و شما می‌توانید بدون صرف انرژی برای برنامه‌ریزی، فرمان هوش مصنوعی را روزانه اجرا نمایید.
... با مدریک نابغه شو ...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید